Polski  Ukraina  Lietuviškas  Ruskij  USA  Deutsch  Francais  Espanol 

Histories

» Show All     «Prev 1 2 3 Next»     » Slide Show

Julita Gruszka

Droga  Redakcjo!

 

         Z wielkim zainteresowaniem przeczytałam  kolejny opublikowany przez Was    list w kąciku „Zwykła niezwykła rodzina.” Jego autorka, która podpisała się jako „Poetka” tak ciekawie opowiedziała o swojej  rodzinie, ze postanowiłam pochwalić się swoją rodziną. Zwyczajną, a jednak niezwykłą. My zawsze na siebie możemy liczyć. Zawsze się wspieramy. Staramy się zawsze postępować z zasadami, które wynieśliśmy z domu. Otwartość, uczciwość, gotowość niesienia pomocy innym to cechy, które  w naszej rodzinie są wpajane dzieciom od najmłodszych lat.

 

 Mam na imię  Julita, ale wszyscy mówią do mnie Zosia. Skończyłam  trzynaście lat. Chodzę do Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Emolinku. W piątej klasie otrzymałam świadectwo z czerwonym paskiem.  Mam wiele zainteresowań, ale najbardziej  lubię spiewac i tańczyć. Często występuję w szkolnych przedstawieniach. W tym roku odważyłam się zaśpiewać solowo podczas  pikniku rodzinnego. Mam czworo rodzeństwa: trzy siostry i   brata.

 

 Najstarsza siostra, Justyna, jest już mężatką. Jej  mąż ma na imię …..  Mają córkę  Alicję, która jest od mnie młodsza o pięć lat. Ala chodzi do tej samej szkoły, co ja. Tutaj uczyla się też  moja mama. Łączy nas nawet to, że polskiego uczyła je ta sama pani, z  którą ja mam  teraz  lekcje tego przedmiotu. W dodatku to wychowawczyni mojej mamy.

 

Justyna  prowadzi niewielkie gospodarstwo, w którym produkuje się głównie truskawki.Uwielbia kwiaty. Obawiam się, że niedługo w jej domu zabraknie miejsca, bo wszędzie  stoją doniczki z kwiatami.

 

Mój brat Łukasz ma żonę i pracuje jako mechanik. Uwielbia swój zawód, od  dziecka lubił majsterkowanie. Jest bardzo pracowity i  uczynny, lubi pomagać innym. Jego żona, Julia, jest nauczycielką matematyki.

 

 Siostra Katarzyna,  choć z zawodu jest  kucharką , pracuje jako sprzedawczyni.Interesuję ją kuchnia wloska, którą uważa  za najsmaczniejszą i najzdrowszą na świecie. Ja nie do końca się z nią zgadzam, choć uwielbiam pizzę.

 

Patrycja, moja kolejna siostra,  jest ode mnie  o trzy lata starsza i uwielbia majsterkowanie.Śmiejemy się że majsterkowaniem zaraziła się od brata.

 

 Moja mama …Moja mama  jest najkochańszą mamą na świecie. Z zawodu jest rolnikiem. Uwielbia pracować w gospodarstwie. Ma dwóch braci,młodszego Piotra,  który ma żonę i pracuje w sklepie budowlanym. Starszy brat Mamy, Bogdan, jest dumnum tata dwóch córek. Z zawodu jest hydraulikiem.

Moja mama piecze przepyszne ciasta i robi mnóstwo przetworów na zimę. Jest tytanem pracy, ciągle jest czymś zajęta. Mimo to dla nas ma zawsze dużo czasu. Nie wiem, jak ona to robi, ale zawsze była i  jest  z   nami. Nauczyła nas piec, gotować, szyć. Najważniejsze jednak, że nauczyła nas odpowiedzialności, uczciwośc, pracowitości. Mama nie toleruje kłamstwa, lenistwa, krzywdzenia ludzi i zwierząt. Prawda, że jest taka zwyczajna, a jednak niezwykła?

 

 Mój tata! Mój tata pochodzi z miejscowości Wilków nad Wisłą (gmina Leoncin). Z zawodu jest rolnikiem, ale pracuje jako spawacz w  dużej firmie.Tata  uwielbia podróże, ale nie lubi jeździć po ciemku. No, chyba że będzie to wyjazd na grzyby – wtedy ani pogoda, ani pora nocy, ani największe ciemności  mu nie przeszkadzają. Ma starszą siostrę Ewę, szczęśliwą żonę i mamę trójki dzieci.

 

            Babcia Anna .

Moja babcia Anna Otowska (z domu Szymańska) pochodzi z   Borkowa  w powiecie  płońskim.

Urodziła się 24.06.1933 r. Pochodzi  z rodziny wieloletniej i ma siedmioro rodzeństwa. Wyszła za mąż za Franciszka Otowskiego. Urodziła trójkę dzieci i zajmowała się gospodarstwem. Lubiła przesiadywać w swoim ogródku i pielęgnować kwiaty.

 

            Dziadek Franciszek, tata mojej mamy.

 Dziadka Franciszka znam tylko z opowieści mamy,  babci i cioć oraz sąsiadki. Dziadek zmarł, zanim ja się urodziłam.Mój dziadek Franciszek Otowski ur.29.01.1936 r. i zm.1996 r. pochodził z Trębek Starych . Był z zawodu kowalem. To zawód, który w Jego rodzinie „przechodził’ z pokolenia na pokolenie – ojciec dziadka, a mój pradziadek, również był kowalem. Odszedł z zawodu w  wieku czterdziestu pięciu lat z powodu choroby. Ciagle jednak wykonywał drobne naprawy, nie mógł żyć bez tego, co lubił. Przebywał zawsze w  swojej kuźni.            

 

            Babcia Kunegunda to mama mojego taty.

 Moja babcia Kunegunda Gruszka (z domu Ostrowska) ur.1922, zm.1995 r.mieszkała  w Górkiach  w gminie   Kampinos. Wyszła za mąż za Feliksa Gruszkę. Mieli dwójkę dzieci. Babcia zajmowała się gospodarstwem i domem. 

 

          Dziadek Feliks 

            Dziadek Feliks Gruszka (1919-1990)  pochodził z wsi Rybitew w   gminie  Leoncin. Po ślubie z babcią zamieszkali  w Wilkowie nad Wisłą, prowadzili gospodarstwo rolne.Dziadek zajmowal się  Zajmował się hodowlą koni. Wolny czas spędzał nad rzeką Wisłą łowiąc ryby.

 

      Pradziadkowie Szymańscy 

Pradziadkowie, Stanisław Szymański ur.1901-1975 r. i Wiktoria Szymańska (z domu Rączka) ur.1900, zm.1964 r. mieszkali  w Borkowie  (powiat płoński0. Zajmowali się gospodarstwem i domem,mieli siedmioro dzieci. Pasją  pradziadka były konie a prababci dom i dzieci.

 

Pradziadkowie Otowscy 

 Pradziadek Józef Otowski zm.1974. Z zawodu był kowalem, podobno był najlepszy w swoim fachu w swojej okolicy. Był człowiekiem uczynnym i wesołym. Prababcia Marianna Otowska        (z domu Czekalska) zmarła w 1968 r. Zajmowała się domem i  gospodarstwem. Miała trójkę dzieci,  w tym mojego dziadka Franciszka. Była dobrą gospodynią. 

 

       Pradziadkowie Ostrowscy

       Pradziadkowie,  Konstanty Ostrowski i Michalina Ostrowska              (z domu Wasilewska ) mieszkali  w Górkach (gmina Kampinos). Mieli gospodarstwo. Pradziadek wyjechał do Ameryki w poszukiwaniu pracy, powrócił przed wybuchem II wojny Światowej. Prababcia zajmowała się w tym czasie dziećmi i gospodarstwem.

           

Droga Redakcjo!

Pochwaliłam się swoją rodziną. Jestem z niej dumna. Poznając swoje korzenie odkryłam, że moja rodzina jest  dla mnie wsparciem, a  kolejne pokolenia  wychowywane są w miłości, szacunku dla ojczyzny, pracy, człowieka i natury.

 

                                                                      Julita „Zosia” Gruszka, Zakroczym, AD. 2019


tytułJulita Gruszka
notatkiPraca konkursowa
AlbumsSkąd Twój Ród

» Show All     «Prev 1 2 3 Next»     » Slide Show
Google ads

Only through ads can we finance our website. Please, DO NOT BLOCK THEM !!!